Alfabetul în versuri litera Z

A,Ă,B,C,D,E,F,G,H,I,Î,J,K,L,M,N,O,P,R,S,Ş,T,Ţ,U,V şi acum urmează Z
O linie frântă-n trei,
Este Z, şi dacă vrei
Pe caiet să scrii „Zoreşti”
Nu mai ai cum să greşeşti.
Ba chiar poţi să povesteşti
Că zăpada este mare
Şi zarzărul zărit în zare,
Este nins de parcă-i floare.
Zdreanţă zburdă fericit
În zăvoiu-nzăpezit
Şi la zvon de zurgălăi,
Latră şi se-ascunde-n clăi.
E-un căţel mai zăpăcit,
Zvăpăiat şi zbânţuit:
Strig la el şi-l trag de zgardă.
El zvâcneşte din zăpadă,
Sare-n sus şi dă din coadă!
*********

Cine se crede isteţ?
Îi propun un textuleţ!
Hai, încearcă, nu e greu
Dacă-ai să repeţi mereu:
DE ZĂPUSEALĂ, ZVĂPĂIATA ZINA ZĂBOVI -N ZĂVOI, ZICÂND ZÂMBIND CĂ ZĂRI ÎN ZARE ZECE ZUGRAVI ZORNĂIND ZORIŢI ZURGĂLĂI-N ZORII ZILEI, ZĂPĂCIND CU ZGOMOTUL ZEBRELE ZGRIBULITE!

12 thoughts on “Alfabetul în versuri litera Z

  1. ai ajuns si la Z, iar poezia ta m-a dus cu gandul la zapada 😀 sper sa ninga de Craciun macar, ca anul trecut a fost asa de uscat si mohorat… 🙁

    • Cami, am ajuns la Z , dar l-am sarit pe x, w, y. Le voi posta asta seara. Zapada… va veni, si daca de Craciun nu o sa ninga, o sa cernem faina pe jos cum au facut baietii mei cand erau micuti, si o sa ne imaginam ca a nins! De-ai sti ce fericiti erau! Facusera alb complet un covor persan si luau cu manutele faina de pe jos si o aruncau in sus sa cada peste ei, si tipau, strigau: ninge-ninge! Mami, uite ce frumos… Eu… ce sa-ti mai spun? Cred ca-ti imaginezi !

  2. le admiram inventivitatea 😛 oricum, stiu ca nu-i usor sa faci curat dupa asa ceva. aveam si eu o vecina cu fetita mica, si dupa ce veneau in vizita aveam sanatos de lucru dupa ea.

    • Efeeee! Cami! Am aspirat, am spălat, şi asta câteva zile la rând şi făina tot n-a ieşit până nu am dat covorul la curăţătorie. Dar dacă n-ar fi fost aşa, ce ţi-aş mai fi povestit acum?

Comments are closed.